Rozrywka online

0
327

Rozrywka online – zagrożenie czy szansa?

Żyjemy w czasach, w których rozrywka internetowa jest standardem. Dzieci od najmłodszych lat grają w różne gry – czy to na komputerze, czy to na telefonach – a dorosłym już dawno przestała towarzyszyć refleksja nad tym, czy tak być powinno, czy nie. Innymi słowy: rozrywka internetowa stała się częścią naszej rzeczywistości. Warto jednak stawiać pytanie o jej pozytywny i negatywny wpływ na nasze pociechy, ponieważ może to pozwolić na uniknięcie wielu wychowawczych błędów.

I tak, jeśli chodzi o pozytywy, rozrywka online w postaci gier:
– umożliwia zdobycie/powiększenie wiedzy na temat różnych zagadnień (warto zauważyć, że m. in. to właśnie dzięki grom wiele dzieci staje się specjalistami w określonych dziedzinach);
– zwiększa zdolności współpracy w zespołach (nie bez znaczenia jest tu komunikacja z innymi graczami za pomocą mikrofonu, słuchawek i Team Speaka, czyli aplikacji do takiej komunikacji);
– uczy rywalizować, wygrywać i przegrywać;
– wpływa na szereg umiejętności, od tych manualnych, a na umiejętnościach myślenia kończąc.

Z drugiej strony rozrywka online:
– może stać się przyczyną uzależnienia;
– może zastąpić świat rzeczywisty i tym samym wpływać negatywnie na umiejętność funkcjonowania w zwykłym świecie;
– może wpływać niekorzystnie na rozwój układu kostnego z kręgosłupem na czele;
– jeżeli zbyt częsta, może powodować problemy z koncentracją czy nerwowość (wynikającą ze zbyt długiego siedzenia przed komputerem i ze wspomnianego uzależnienia).

Jeżeli jednak my, rodzice, będziemy nad tym czuwali, nowoczesna rozrywka przyniesie naszym pociechom praktycznie same pozytywy, także nie demonizujmy, ale raczej zaakceptujmy i postępujmy roztropnie.