Wyjątkowy wywiad na stulecie Lecha! Ivan Đurđević: Przeżyłem w Lechu wiele

Dziś, 19 marca 2022 roku Lech Poznań obchodzi swoje stulecie! To właśnie 100 lat temu nastoletni chłopcy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zarejestrowali klub o nazwie Lutnia w okręgowym związku piłkarskim. Od tamtego momentu przez zespół przeszło wielu znanych i wspaniałych piłkarzy oraz trenerów, których włożoną pracę możemy podziwiać w gablocie z trofeami. Stulecie to dobry moment na wspominki – w szczególności klubowych legend. Jedną z nich jest Ivan Đurđević, były zawodnik oraz szkoleniowiec „Kolejorza”, który w rozmowie z Jakubem Kłyszejko z „TVP Sport” opowiedział o swojej przygodzie.

Prawie sześć lat w zespole i kilka ważnych trofeów. Później prowadzenie drużyny U-19, rezerw i w końcu długo wyczekiwanego pierwszego zespołu. To właśnie do tej roli był przygotowywany od 2013 roku, kiedy postanowił zakończyć karierę piłkarską. Zarząd chciał na stanowisku trenera osoby z charakterem, nieustępliwością, walecznością i twardą ręką. A tym kilka lat wcześniej na murawie charakteryzował się Ivan Đurđević. Obecny szkoleniowiec Chrobrego Głogów przeżył wiele pięknych chwil w klubie ze stolicy Wielkopolski. Teraz jego wywiad dla „TVP Sport” idealnie wpasował się w obchody stulecia Lecha Poznań. Chyba nie było lepszego momentu na takiego gościa!

Okres gry Serba w „Kolejorzu” to jeden z ciekawszych rozdziałów w historii klubu. W końcu były trofea i gra w europejskich pucharach. „Jeśli w pewnym miejscu wszystko się układa, to potem ten czas zostaje w pamięci na długo. Miałem okazję występować w klubie i przeżyć jeden z najlepszych okresów w historii. Europejskie puchary, mistrzostwo, Puchar Polski. Nie mam prawa narzekać. Był to świetny czas” – wspomina szkoleniowiec Chrobrego Głogów. Więc jak teraz wytłumaczyć ostatnie lata w wykonaniu klubu? Zawsze brakowało tej kropki nad „i”, tej wisienki (lub jak kto woli, truskawki) na torcie.

Gdzie się podziały tamte puchary…?

Czy ten jubileuszowy sezon może stać się nowym otwarciem i odrodzeniem Lecha na podwórku krajowym i międzynarodowym? Ivan Đurđević powiedział, że nie zawsze było kolorowo, ale szukano pozytywów – „Mieliśmy kilka bardzo dobrych lat. W życiu, tak jak w piłce, nie wszystko idzie po naszej myśli. Zawsze chcielibyśmy wygrywać. Lech zbudował swoją markę. Nawet, jak brakowało wyników, to w zespole pojawiali się kolejni wychowankowie. Sprzedawał piłkarzy za bardzo duże pieniądze. Drużyna była mocno przebudowana. Rok, dwa lata temu nie było sukcesów w lidze, ale klub grał w europejskich pucharach. Ciężko jest wszystko pogodzić. Lech jest teraz w dobrym momencie. Zbudował mocną kadrę i mam nadzieję, że w tym sezonie do końca będzie bić się o najwyższe cele. Ostatnie lata może nie były idealne, ale zawsze pojawiało się „coś”, w postaci wychowanka lub pucharów. Brakowało mistrzostwa i Pucharu Polski, ale myślę, że ten sezon może być początkiem dobrych lat.”

Ivan Đurđević to aktualny trener Chrobrego Głogów. Wcześniej w karierze trenerskiej przechodził przez kilka szczebli w Lechu Poznań. Jako jego gracz zdobył Mistrza Polski, a także Puchar oraz Superpuchar Polski. W barwach „Kolejorza” rozegrał 140 spotkań, w trakcie których 6 razy trafił do siatki i zaliczył 10 asyst.