PKO Ekstraklasa i pieniądze za sukcesy. Rząd uruchamia nowy program

Dziś Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej wstawił na Twittera wpis, w którym napisał o nowym programie i wsparciu dla polskich zespołów m.in. z PKO Ekstraklasy. Według informacji zebranych przez portale „WP Sportowe Fakty” oraz „Interia” program „Wsparcie Mistrzów” może ruszyć jeszcze w styczniu.

Dzięki nowej propozycji rządu kilka dyscyplin sportowych w Polsce otrzyma pomoc finansową np. za sukcesy czy awans do europejskich pucharów. Kwota ma sięgnąć 700 milionów złotych, a znaczna jej część ma trafić do klubów piłkarskich.

Czym jest program „Wsparcie Mistrzów”? Przygotowano go z myślą o najlepszych zespołach sportowych w kraju. Ma on wspomóc ich finanse, by ci m.in. lepiej prezentowali się na arenie międzynarodowej i odnosili większe sukcesy. Jak już wyżej zostało wspomniane – najwięcej ma trafić do gałęzi zwanej „piłka nożna”. Według dokumentów, do których dotarli dziennikarze „Interii” wynika, że polski futbol otrzyma blisko 300 milionów złotych + około 170 milionów złotych na rozwój infrastruktury. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że jeszcze w tym roku kluby występujące w PKO Ekstraklasie oraz Fortuna 1. Liga mogą jednorazowo otrzymać pieniądze na wybudowanie nowoczesnych centrów badawczo-rozwojowych.

„Chodzi o to, aby środki zostały zainwestowane w coś, co będzie służyło latami. Dzięki temu na wyższy poziom wejdzie przygotowanie młodych piłkarzy. Przykłady Jakuba Kamińskiego z Lecha, Michała Karbownika z Legii albo Kacpra Kozłowskiego z Pogoni Szczecin pokazują, że szkolenie przynosi efekty. A dzięki temu programowi efektów może być jeszcze więcej.” – zapewniła portal jedna z osób zaangażowana w nowy program.

Pieniądze za sukcesy

Jednym z elementów rządowego planu jest wsparcie zespołów awansujących do europejskich pucharów. Jednak to nie wszystko – nie zabraknie również bonusów dla pierwszych trzech zespołów PKO Ekstraklasy oraz zdobywcy Pucharu Polski. Od rozgrywek 2022/23 Mistrz Polski, który weźmie udział w kwalifikacjach do Champions League, będzie mógł liczyć na aż 30 milionów złotych! Dla drugiej i trzeciej lokaty w tabeli przewidziano po około 20 milionów złotych. Triumfator Pucharu Polski może liczyć nawet na 25 milionów złotych bonusu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter