Nie żyje legenda Realu Madryt Francisco Gento

Jak poinformował Real Madryt, zmarła dziś ich legenda Francisco Gento.

Smutna informacja obiegła we wtorkowy poranek środowisko „Królewskich”. W wieku 88 lat zmarł Francisco Gento, honorowy prezes oraz jedna z największych klubowych legend.

Gento prawie całą swoją piłkarską karierę spędził w Madrycie. Dla Los Blancos grał przez 18 lat. Rozegrał dla klubu łącznie 600 meczów i strzelił 182 bramki. Przez dobre występy w Madrycie miał okazję zadebiutować w reprezentacji. W barwach reprezentacji Hiszpanii wystąpił 43 razy i zdobył 5 bramek.

Paco Gento, odnosił duże sukcesy jako piłkarz. Z Realem sięgał po 6 Pucharów Europy  w latach 1955-60 oraz w sezonie 1965/66.  W Realu Madryt zdobył przede wszystkim nie tylko sławę za sprawą dobrej gry, ale także przez to, że zdobył szereg trofeów. Napastnik jest jedynym zawodnikiem w historii, który aż sześciokrotnie sięgał po Puchar Europy (lata 1955-1960 oraz 1965/1966). Z Realem Madryt zdobył dwanaście mistrzostw Hiszpanii, dwa Puchary Króla, a także Puchar Interkontynentalny. Przed karierą w Madrycie zdążył jeszcze zagrać w 10 spotkaniach w barwach Racingu Santander. 

Po przejściu na piłkarską emeryturę Gento postanowił spróbować swoich sił jako trener. Chociaż był on legendą Realu, to nie trenował seniorskiej drużyny tylko był trenerem szkółki Realu, a więc Real Madryt Castilla. Jednak w roku 1974 został trenerem obecnie drugoligowego CD Castellon. Trzy lata później został trenerem Palencia CF. A w sezonie 1980/91 był trenerem Getafe. 

W 2016 roku został on mianowany honorowym prezesem Realu Madryt. Paco Gento, zastąpił wówczas zmarłego Alfredo Di Stefano.

Królewscy wystosowali oficjalny komunikat w związku ze śmiercią ich legendy:

„Postać Paco Gento wiernie reprezentuje wszystkie wartości Realu Madryt. Był i będzie punktem odniesienia dla madridismo i świata sportu. Madridistas i wszyscy kibice piłkarscy zapamiętają go jako jedną ze swoich największych legend”

 

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter