FC Barcelona zapewnia sobie zastrzyk gotówki!

FC Barcelona zapewniła sobie ogromny zastrzyk gotówki! Socios w czwartkowe popołudnie głosowali w sprawie sprzedaży 25% praw telewizyjnych. Do klubu ma wpłynąć około 700 milionów euro. 

FC Barcelona od rządów Josepa Marii Bartomeu ma ogromne problemy, kryzysy i dziury finansowe. Przez działania byłego prezydenta klubu z Katalonii z Hiszpanii musiał odejść Leo Messi. Obecnie prezydentem klubu jest Joan Laporta, który staje na rzęsach, aby sytuacja ekonomiczna „Blaugrany” poprawiła się.

Głównym problemem jest limi wynagrodzeń, który został nałożony przez Javiera Tebasa- prezesa La Liga. Z tego względu także klub musiał opuścić Leo Messi. Co więcej, w ciąż „Barca” nie może ogłosić Andreasa Christensena i Francka Kessiego, gdyż limit FFP się nie zgadza.

Z tego powodu działacze FC Barcelony podjęli radykalne kroki, aby odmienić sytuację klubu. W mediach sporo spekulowało się o umowie CVC, sprzedaży „Barca studios” czy innych sponsoringach. Już jakiś czas temu Camp Nou zmieniło swoją nazwę w „Spotify Camp Nou”. Dało to klubowi zastrzyk gotówki i nowego sponsora na koszulce.

Jednakże podpisane nowego kontraktu sponsorskiego to za mało, aby pokryć wszystkie dziury finansowe i zbudować konkurencyjny zespół pod wodzą Xaviego. W czwartkowy wieczór socios głosowali w sprawie sprzedaży udziałów sieci handlowej oraz praw telewizyjnych. Jeśli chodzi o sprzedaż Barca Licensing & Merchandising to sprzedaż 49% tych udziałów przyniesie około 200-300 milionów euro. Przedstawiciele „Barcy” zgodzili się. 568 osób zagłosowało na tak, zaś tylko 65 było przeciwnych.

Sprzedaż praw telewizyjnych to ważniejsza kwestia dla klubu. FC Barcelona za sprzedaż 25% tych praw otrzyma aż pół miliarda euro. Socios zgodzili się i na tą sprzedaż. Aż 494 osoby zagłosowały za tym pomysłem.

Łącznie klub może otrzymać 700-800 milionów euro za sprzedaż praw telewizyjnych i udziałów sieci handlowej.