Były piłkarz m.in. Realu Madryt ścigany międzynarodowym listem gończym

Brazylijczyk Robinho jest od kilku lat niechlubnym bohaterem. Został kilka lat temu oskarżony o zbiorowy gwałt. A teraz prokuratora w Mediolanie wystawiła za nim międzynarodowy list gończy.

W światowej piłce nie dzieje się ostatnio najlepiej. W ostatnich tygodniach doszło do kilku skandali obyczajowych z udziałem byłych, bądź obecnych piłkarzy. Autorami takich wydarzeń są np. Marc Overmars. Głośno jest także o piłkarzu Manchesteru City Benjamin Mendy, który jest oskarżany o zbiorowy gwałt, i przebywa teraz w więzieniu.

Robinho, który był piłkarzem takich klubów jak np. Real Madryt czy AC Milan od 2017 roku też ma kłopoty z prawem. W 2017 roku brazylijskiemu zawodnikowi wymierzono karę dziewięciu lat pozbawienia wolności, w związku z zarzutami gwałtu na 23-letniej kobiecie z Albanii. Wyrok był jednak nieprawomocny, i w związku z tym  Robinho postanowił się odwołać.

Trzy lata później sąd apelacyjny podtrzymał wyrok pierwszej instancji, ale mimo to oskarżony nie odpuszczał i złożył wniosek o uniewinnienie przez sąd kasacyjny. Jednak i w nim przegrał.

Mając to na uwadze, wyrok z 2017 roku się uprawomocnił, a Robinho stracił wszelkie możliwości obrony przed włoskim wymiarem sprawiedliwości. Mimo to jak dotąd nie poszedł do więzienia. Dlaczego? Otóż brazylijska konstytucja nie zezwala na ekstradycję swoich obywateli. 38-latek przebywa obecnie w ojczyźnie. 

Tuż po przegranej sprawie w sądzie kasacyjnym prawnik ofiary, w dniu gwałtu, apelował do wymiaru sprawiedliwości w Brazylii o zdecydowane działanie. Władze, z uwagi na obowiązujące prawo, nie widziały najmniejszych przesłanek do wydalenia byłego piłkarza z państwa.

Według włoskiego „La Repubblica” do prokuratury w Mediolanie trafił już wniosek autorstwa adwokata kobiety o ściganie Robinho.

Prawnik byłego reprezentanta Brazylii podkreśla, iż jego klient jest niewinny, oraz że oczekują na uzasadnienie wyroku sądu kasacyjnego.

Zeznania ofiary mówią, iż w zdarzeniu brało udział 6 mężczyzn. Aczkolwiek poza Robinho nikogo innego nie złapano.

Kariera piłkarska Robinho

Brazylijczyk jest wychowankiem Santos FC. W 2005 roku kupił go Real Madryt. Dla Królewskich w latach 2005-08 rozegrał 102 spotkania, strzelając 26 goli. Latem 2008 przeszedł do Manchesteru City, podpisując kontrakt na cztery lata. Gra dla The Citizens nie była tak udana dla Brazylijczyka. Wystąpił w barwach obywateli raptem w 42 meczach, w których strzelił 13 bramek. Jego ostatnim wielkim klubem był AC Milan. We Włoszech  grywał w latach 2010-15. Wystąpił w 106 meczach, strzelając 28 goli. Później był jeszcze zawodnikiem Guangzhou Evergrande, Atletico Mineiro, Sivasspor i Istanbul Basaksehir. Karierę zakończył w 2020 roku w klubie ze Stambułu.

Robinho zagrał także w 106 meczach reprezentacji Brazylii, gdzie strzelił 28 goli. Z kadrą wywalczył Copa America w 2007 roku. A także dwa razy Puchar Konfederacji w  2005 i w 2009 roku. 

 

 

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter